Viss par mūziku

Kā sākās mūzika?

Mūsdienās, mums nevienam nesagādā grūtības ieslēgt savu mīļāko skaņdarbu, mums vēlamajā vietā, laikā un to klausīties. Komponisti, katru dienu sacer ļoti daudz jaunu dziesmu, mēs pat neesam spējīgi tām visām izsekot līdzi un tās noklausīties, neskatoties uz to, ka izgudrotāji pasaulei ir dāvājuši, daudz dažādu ierīču, ar kuru palīdzību mēs varam klausīties mūziku. Reti, kuram no mums tagad prātā ienāk doma, ka bija tādi laiki, kad cilvēki eksistēja bez pierastajām mums melodijām un skaņām.

Bet nevajag domāt, ka senajos laikos cilvēki vispār nebija spējīgi radīt kaut kādas skaņas, jāsaka, ka arī tajos laikos eksistēja skaņu kopums, kurš attālināti atgādināja dziedāšanu. Varam teikt, ka mūzika ir dzimusi vienlaicīgi ar cilvēku, tikai tad, tai bija pavisam cita skanēšana un tai bija jāizpilda pavisam citas funkcijas, kuras jāsaka, nemaz nebija saistītas ar cilvēku izklaidēšanu.

Eksistē vairāki pieņēmumi, kā tieši radās mūzika. Par iedvesmu un avotu mūzikas radīšanai, varēja kalpot putnu dziedāšana, cilvēku sarunāšanās savā starpā, maģiskie rituāli un daudz kas cits.

Ar nožēlu jāsaka, ka diez vai, mums izdosies precīzi noteikt mūzikas rašanās patiesos avotus. Pateicoties arheoloģiskajiem izrakumiem, mēs varam gūt priekšstatus par pirmo mūzikas skaņu rašanos. Pirmkārt, tās ir saistīts ar notikumiem un parādībām, kuras norisinājās pirmatnējā cilvēka apkārtnē. Cilvēks, tajos laikos nebija spējīgs izskaidrot visu, kas ar viņu notiek, bet jau tad, viņš saprata, ka dabas skaņas atstāj uz viņu spēcīgu emocionālo iespaidu.

Tāpēc, senajām tautā mūzika kalpoja par palīgu, savu pienākumu izpildei ciltī. Piemēram, sievietes, liekot bērnus gulēt, dziedāja viņiem šūpuļdziesmas. Pēc skaļas skaņu dziedāšanas, viena cilts bija spējīga pazīt otro cilti, tās skanēja kā atpazīšanas signāls. Mūzika, senajos laikos, bija spējīga atbaidīt ienaidniekus. Skaļas un skanošas skaņas varēja pavēstīt par to, ka cīņās vai medībās ir gūta uzvara.

Kaut kas, no tiem senajiem laikiem, ir saglabājies arī mūsdienām. Mūsdienās, sievietes, kad liek gulēt bērnus, dzied viņiem šūpuļdziesmas, uzvara vai svētki, tiek svinēti ar skaļu, jautru koncertu. Bet neskatoties uz to visu, mūzikas raksturs ir stipri mainījies, jāsaka, ka mūsdienās mūzika ir palikusi mākslīga, dabisko skaņu vietā tiek izmantotas skaņas, kuras mākslīgi rada dators.

Pirmatnējā mūzika, bija neatņemama rituālu sastāvdaļa. Tad cilvēki centās atdarināt tās mūzikas skaņas, kuras uz viņu bija atstājušas vislielāko iespaidu: pērkona skaņas, putnu dziedāšanu, lietus šņākšanu, lāča rēcienu, u. c. Mazliet vēlāk, no kopējām skaņām cilvēki iemācījās atšķirt patiešām muzikālas skaņas. Aptuveni ap to laiku arī parādījās pirmās “skanošās” melodijas.

Kāpēc cilvēki mīl klausīties mūziku?

Dažādiem cilvēkiem patīk dažāda mūzika, dažādi izpildītāji, dažādi stili un žanri, bet viņus visus vieno viena kopēja vēlēšanās – klausīties mūziku, priecāties par to, priecāties, ka viņiem ir iespēja dzirdēt mūziku, ir iespēja sajust šo brīnišķīgo mūzikas pasauli. Pasauli, kur ģitāras vai vijoles skaņas ir spējīgas pateikt vairāk par jebkuriem vārdiem, skaņas, kuras izstāstīs jums par katra cilvēka garīgo pasauli, par viņa personīgajiem pārdzīvojumiem un pasaules uzskatiem.

Kāpēc mums atkal un atkal gribas klausīties iemīļotās melodijas, kāpēc mūs tik ļoti vilina mūzikas bezdibenis? Uz šo jautājumu jūs saņemsiet tieši tik daudz atbilžu, cik cilvēku ir uz pasaules, jo katram no mums tas ir kaut kas īpašs un personīgs. Bet, noteikti, ir vairāki mūzikas klausīšanās iemesli, kuri apvieno visus mūzikas cienītājus. Pirmkārt, tas ir emocionālais stāvoklis, kuru izbauda katrs, kurš ienirst dažādu skaņu un balsu atmosfērā.

Mūsdienu psihologi apgalvo, ka cilvēka dvēseles rētu dziedēšana ar mūzikas palīdzību ir visefektīvākais ārstēšanas veids, jo mīļa melodija ir spējīga uzlabot garastāvokli, vēlreiz likt mums atgriezties pagātnē un izdzīvot visus patīkamos momentus, kurus vairs nekad nebūsim spējīgi atgriezt. Mūzika ļauj cilvēkam atbrīvoties no negatīvām emocijām, mūsdienās tas ir ļoti svarīgi, jo stresa situācijas un visdažādākās pārslodzes ļoti negatīvi ietekmē mūsu ķermeņa stāvokli. Ja, jums blakus nav neviena cilvēka, ar kuru jūs varētu dotajā brīdī izrunāt radušos, nepatīkamo situāciju, paklausieties mūziku, tas palīdzēs jums nomierināties.

Mūzikas klausīšanās ir arī lielisks izklaides veids. Lai izklaidētos, mūziku var ne tikai klausīties, bet arī dejot tās pavadījumā, bet ja jūs nemākat dejot, tad jūs varat doties uz tuvāko deju skolu un iemācīties to darīt. Dejojot mūzikas pavadījumā, jūsu ķermenis atslābinās un jūs varat mesties brīvo kustību virpulī, kuras nāks nevis no jūsu prāta, bet no jūsu sirds.